A day in the world: besök av Jeppe Wikström

A day in the world

A day in the world: besök av Jeppe Wikström

A day in the world

A day in the world

Kanske har du hört talas om den stora fotoboken ”A day in the world”? Den har nämligen fått mycket uppmärksamhet och många fina recensioner. Boken visar gripande, vackra, vardagliga och skrämmande bilder från hela världen – och bilderna har människor själva tagit och bidragit med. Det speciella är också att alla bokens bilder är tagna under en och samma dag, den 15 maj 2012, över hela vår jord.

Några läsares reaktioner på boken lyder:

”Den här boken är en fantastisk skildring av vår tid! Vilken värld vi lever i, så vacker, så skrämmande, så gripande… Precis så är den här fina boken!”

”Jag har suttit hela natten som förhäxad av alla bilder. Det här är den bästa fotobok jag någonsin har sett. Allt är så äkta och så nära.”

En av redaktörerna bakom boken ”A day in the world” är Jeppe Wikström. Han är fotograf, författare och bokförläggare. På tisdag 19 mars gästas Seniorföreningens träff för daglediga av just Jeppe Wikström, ett besök vi ser mycket fram emot. Dessutom sjunger kören Reprisen.

Varmt välkommen till träff för daglediga, tisdag 19 mars kl 12.30!