Gospelkonsert med Triumphant Gospel och Norrmalmskyrkans Ungdomskör

Gospelkonsert med Triumphant Gospel och Norrmalmskyrkans Ungdomskör

Den 20 februari kommer Triumphant Gospel, elever från gospellinjen på Mellanselsfolkhögskola, till Norrmalmskyrkan där de tillsammans med Norrmalmskyrkans Ungdomskör bjuder in till en härlig gospelfest! 19:30 är en varmt välkommen att mingla och 20:00 drar konserten igång. Det kommer bjudas på både nya och gamla gospellåtar. 40 kr kommer inträdet att kosta och i det ingår tilltugg som kommer att finnas vid minglet så det är verkligen värt pengarna! Det är en kväll du verkligen inte vill missa så bjud in alla dina vänner så ska vi ha en grym musikfest tillsammans!!!

Triumphant Gospel består av:

Sopraner:
Naomi Norberg
Rebecca Persson

Altar:
Lova Lundström
Elin Bäckman

Tenor:
William Stridfeldt

Komp:
Tom Blomster – trummor
Frida Gyll – Piano/Keys
Timothée Ravelojaona – Gitarr
Jonathan Westin – Bas

Norrmalmskyrkans Ungdomskör leds av Serny Carpvik och Elina Hardell