Fyra kvällar om kristen tro

Fyra kvällar om kristen tro

fyra kvallar om kristen tro webb

Snart är det ett nytt år och nya spännande saker ligger framför oss. I Norrmalmskyrkans inriktningsplan står det: ” Allt vi gör skall präglas av en tydlighet som kristen kyrka och av Jesu budskap om kärlek, efterföljelse och nåd.”

Den 28/1 startar vår föreläsningsserie om Jesu budskap. Vad var Jesu budskap om kärlek? Vad vad hans budskap om efterföljelse? Vad var Jesu budskap om nåd? Vi träffas under fyra onsdagskvällar 19:00- 20:30, kvällarna är utformade som föreläsningar med möjlighet till samtal. Du kan vara med vid enstaka tillfällen eller alla fyra gånger. Föreläsare är Stefan Albinsson.

28/1 Jesu budskap
4/2 Jesu budskap om kärlek
11/2 Jesu budskap om efterföljelse
18/2 Jesu budskap om nåd

Alla är varmt välkomna!