Samtalskvällar om kristen tro

Samtalskvällar om kristen tro

Samtalskvällar om kristen tro vt-14Vi fortsätter med våra samtalskvällar om kristen tro, och i vår är temat Psalmer. Varje samtalskväll tittar vi närmare på en psalm ur vår psalmbok Psalmer och sånger – vilka bibelberättelser hänvisar psalmerna till? Vilken teologi genomsyrar dem?

Samtalskvällarna består av kvällsmat, föredrag och samtal kring kvällens tema-psalm. Samtalsledare är pastorerna Stefan Albinsson och Helen Florberger, och kostnaden är 60 kr/kväll inkl. kvällsmat och kaffe/te. Kvällarna är till för alla som är intresserade av den kristna tron. Du behöver inte ha några förkunskaper eller en uttalad tro för att vara med.

Vårens samtalskvällar:

5 februari kl. 18-20: PoS 300, ”O hur saligt att få vandra”

19 februari kl. 18-20: PoS 818, ”Barn och stjärnor föds i mörkret”

5 mars kl. 18-20: PoS 201, ”En vänlig grönskas rika dräkt”

19 februari kl. 18-20: PoS 153, ”Livet vann, dess namn är Jesus”

Anmäl dig gärna i förväg till Stefan (tel. 0728-58 49 93), men det är också möjligt att droppa in.