Samtalskvällarna är tillbaka

Samtalskvällarna är tillbaka

Webb Kristen tro ht-13I höst drar Samtalskvällarna om kristen tro igång igen, och precis som i våras är alla välkomna oavsett förkunskaper och trosbakgrund. Även om du inte har någon uttalad tro alls så är du varmt välkommen att vara med. Samtalskvällarna riktar sig till dig som är intresserad av den kristna tron, kanske av Bibeln och personer ur den, eller till dig som har frågor och funderingar du vill få chans att diskutera med andra.

I höst har vi fyra huvudpersoner under de fyra onsdagskvällarna:

9 oktober: Jona

23 oktober: Maria

6 november: Sara

20 november: Petrus

Samtalsledare och föredragshållare är pastorerna Stefan Albinsson och Helen Florberger. Kvällen börjar med gemensam kvällsmat samt kaffe eller te. Därefter hålls kvällens korta föredrag och sedan följer gemensamt samtal. Kostnad inklusive kvällsmat är 60 kr/kväll.

Anmäl dig gärna i förväg till Stefan Albinsson (stefan@norrmalmskyrkan.se eller 08-54 54 71 41), men självklart går det också bra att bara droppa in.