Träff för daglediga: ”Kallad – kamp och kärlek”

Träff för daglediga: ”Kallad – kamp och kärlek”

Norrmalmskyrkans Seniorförening hälsar dig varmt välkommen till träff för daglediga tisdag 4 februari klockan 12.30. Dagens gäst: Olle Carlsson.

Olle Carlsson har just lämnat tjänsten som kyrkoherde i Svenska kyrkans mest välbesökta församling, Katarina, för att starta upp ett retreat- och utbildningscentrum vid namn Kontempel i Eric Ericsson-hallen (fd Skeppsholmskyrkan).

Han är författare till ett flertal böcker om andlighet och tro, församlingsutveckling, daglig bön och sin egen resa ur alkoholmissbruk och har utvecklat Livsstegen – en egen och modern tolkning av tolvstegsmetoden.

”Kallad – kamp och kärlek” är hans senaste bok. En självutlämnande biografi om kampen för att förnya kyrkan.

Vårens seniorprogram hittar du här