Två studiegrupper i Norrmalmskyrkan i vår med start den 18 januari

Två studiegrupper i Norrmalmskyrkan i vår med start den 18 januari

Lärjungaskap med Apostlagärningarna som guide
Vi läser Apostlagärningarna, berättelsen om de första kristna, och samtalar om grunderna i den kristna tron och hur vi kan vara lärjungar till Jesus i dag. Varje kurstillfälle inleds med att vi äter mat tillsammans.
Ledare: Eva Larsen

Queer- och befrielseteologiska bibelstudier
Vi läser bibeln utifrån vår tids frågor med bland annat queerteologiska och befrielseteologiska glasögon. Varje kurstillfälle inleds med att vi äter mat tillsammans. Kursen började i höstas, men du är varmt välkommen att hoppa in.
Ledare: Stefan Albinsson

Båda grupperna träffas onsdagar udda veckor kl 19-21
Pris: 50:- per tillfälle för maten
Info och anmälan: stefan@norrmalmskyrkan.se

I samarbete med studieförbundet Bilda