Välkommen i påsk!

Välkommen i påsk!

Påsken närmar sig med stormsteg och givetvis händer det en hel del här i kyrkan under påskhelgen:

Skärtorsdag 17 april kl. 18.00 är både stora och små varmt välkomna att gå på påskvandring. Vi möts i entrén och gör en vandring i lärjungarnas spår. Träffa lärjungarna då de förbereder påskmåltiden, ät kvällsmat vid de festdukade borden, och fira nattvard. Följ sedan med i dramat när Jesus säger till lärjungarna att en av dem ska förråda honom, vidare till Getsemane trädgård och därifrån till vakternas eld utanför översteprästens hus… Stefan Albinsson och Helen Florberger leder påskvandringen – varmt välkommen!

Långfredag 18 april kl. 11.00 firar vi en mörkare och dovare gudstjänst än vad vi kanske är vana vid. Temat är ”Korset” och även nu får du träffa Stefan och Helen. Dessutom sjunger körensemblen, och Maria Uddunge spelar flöjt.

Påskdagen 20 april kl. 11.00 firar vi en glad gudstjänst präglad av tacksamhet, glädje och hopp. Kristus är uppstånden! Stefan håller i gudstjänsten tillsammans med Gunnel Näsfors, och påskkören sjunger.

Pask_2014_webb